Masterclass

IRINA LUBTCHANSKY
 
Narozena přímo doprostřed kinematografie: střihačce Nicole a kameramanovi Williamu Lubtchanským, dvěma tvůrcům-pilířům Francouzské nové vlny. Sama se etablovala nejprve jako asistentka kamery a režie. Když ze zdravotních důvodů nemohl její otec pracovat na posledním snímku režiséra Jacquesa Rivetta 36 pohledů na Pic St. Loup, Irina jeho práci převzala. Když otec výsledek viděl, vyslovil se s nadšením, že takové dílo by bez váhání podepsal (zdálo se dokonce chvíli, že po své dceři chce, aby k tomu svolila). V oboru hlavní kamera v ní prvně důvěru vložili Rabah Ameur-Zaïmeche a Dyana Gaye, mladí talentovaní tvůrci zcela odlišných přístupů, kteří také díky její práci rychle získali značné renomé. Vedla kameru výlučného dokumentu o filmu, který se nikdy nestal, Peklo Henriho-Georgese Clouzota. Ke spolupráci ji následně přizval Romain Goupil, režisér a revolucionář roku 1968 a v roce 2014 natočila televizní film s ansámblem Comédie française podle stejnojmenné Ostrovského hry, Les. Režii vedl Arnaud Desplechin, vůdčí osobnost evropské kinematografie nultých a desátých let. Spolu následně natočili snímků Tři vzpomínky, Ismaëlovy přízraky a Slitování. Všechny byly zařazeny na přední místa programu MFF v Cannes. Tři z jejích filmů s účastnili soutěží Ostrava Kamera Oko (36 pohledů na Pic St. Loup, Tři vzpomínky, Ismaëlovy přízraky), její a Desplechinovy Tři vzpomínky festival v roce 2015 vyhrály.
 
Schopnost adaptovat se na rozdílné autorské styly, schopnost pracovat na vysoké úrovni, ať už jsou k dispozici skromné prostředky, nebo naopak bohaté, pečlivě připravené a do důsledků promýšlené technické zázemí, vzájemná věrnost autorům, s nimiž spolupracuje, a nepochybná kinematografická intuice. To jsou příčiny toho, že dnes patří mezi nejvýznamější evropské kameramanky.
 
Irina Lubtchansky jedním z autorů, kteří po léta formují i podobu Ostrava Kamera Oko.
 
Masterclass s Irinou Lubtchansky se odehraje v pátek 27.9. v Ostravě v Galerii PLATO. Bude provázena ukázkami z jejích děl a bude předznamenáním distribučního uvedení jejího posledního snímku Slitování. Ten vstoupí do distribuce koncem roku 2019 péčí společnosti Film Europe.
 
Citované filmy:
36 pohledů na Pic St. Loup (36 vues du Pic St. Loup, Around a Small Mountain) OKO 2010
Peklo Henriho-Georgese Clouzota (L’Enfer d’Henri-Georges Clouzot, Inferno)
Les (La forêt, The Forest)
Tři vzpomínky (Trois souvenirs de ma jeunesse, My Golden Days) OKO 2015
Ismaëlovy přízraky (Les fantômes d’Ismaël, Ismaël’s Ghosts) OKO 2017
Slitování (Roubaix, une lumière, Oh Mercy!) OKO Speciál 2019
 
© 2009 - 2021 Kamera Oko | webdesign: rostanetek.cz | admin