Nejsem hudebník a jsem za to rád. Zvuk pro mě tak může navždy zůstat něčím magickým, tajemným, neuchopitelným… Hudba je tím nejabstraktnějším uměním a pro mě i nejúčinnějším prostředkem k oproštění se od racionality. Pro někoho je spiritualita spojena s vírou, pro někoho s přírodou. Já mám pocit, že mě něco přesahuje, nejčastěji právě díky zvuku.
Při přípravě programu v galerii PLATO jsem proto nemusel letošní rajské téma na závěrečný večer festivalu, které máme s Genot Centre dramaturgicky na starosti, nijak násilně roubovat. Vždyť už se mi díky hudbě aspoň na pár hodin v Eden proměnil malý komunitní klub ve středu Žižkova, taneční divadlo na jedné z nejhorších křižovatek v centru Prahy, louka u rybníka kdesi u Olomouce i nehostinná vybetonovaná planina vedle řeky uprostřed gentrifikovaného Karlína.
V umění dlouhodobě hledám primárně konfrontaci – s vlastním očekáváním, předsudky i pohodlností. Prostřednictvím Genot Centre se už přes 6 let snažím vyvolávat situace, kdy podobnou konfrontaci spojenou s pocity přesahujícími všednost mohou prožít i ostatní. Celá naše činnost je primárně o vytváření prostoru pro umělce/umělkyně, kteří/é stále věří, že je kam jít, a o prezentaci jejich tvorby způsobem, který s programovým idealismem automaticky nepředpokládá, že “to stejně většina lidí nepochopí”. Já věřím, že pochopí, když vytvoříte podmínky, kde se budou lidé moci cítit uvolněně a otevřeně něčemu novému.
V galerii PLATO bude “nečeho nového” opravdu mnoho – masivní abstraktní improvizace (ŠumařˇˇˇTrauma), art pop se snově kolážovitou logikou (Sabiwa), virtuózní hyperrealismus (Giant Claw), extrémní post-klubové mutace (adaa), dekonstruovaný trap (Wim Deahen), narkotická rapová introspekce (Arleta), post-industriální power ambient (Lišaj), 100% digitální hauntologie (Natálie Pleváková), éterický vokální drone (Kult Masek & Koruth), převracení lidových zvyků za zvuku té nejdelikátnější elektronické hudby (Efemér & Tomáš Knoflíček) i vizuály redefinující běžné vnímání práce kameramanů a kameramanek.
Jedna noc, tři lokace, tři programové AV bloky, 10 vystoupení, 50 návštěvníků a jedna společná snídaně při východu slunce. Vidíte nějaký důvod, proč by ráj nemohl vzniknout i v bývalém hobbymarketu v Ostravě?
Ondřej Lasák
Genot Centre