Vítězem 15. ročníku festivalu Ostrava Kamera Oko je kanadský film Slečna Kenopsia

Patnáctý ročník mezinárodního filmového festivalu Ostrava Kamera Oko zná vítěze. Hlavní cenu si odnesl kanadský film kameramana Vincenta Birona Slečna Kenopsia. Zvláštní cenu porota udělila kameramance Victorii Peredě za film Lidská vlna 3. Krátkometrážní soutěž vyhrál snímek Trip kameramana Jana Vališe a zvláštního uznání poroty se dostalo snímku kameramana Filipa Hájka Impulsum. Festival probíhal od 15. do 19. listopadu v Ostravě a jeho program navštívilo téměř 2000 diváků.

Mezinárodní tříčlenná porota složená z Asmi Chandoly, Genga Tengtiana a Jana Skriečky ocenila film Slečna Kenopsia (Mademoiselle Kenopsia, režie Denis Côté, kamera Vincent Biron, 2023) za „vytvoření mrazivé atmosféry pomocí hudby, humoru a strhujících záběrů, navíc za zhmotnění silných emocí nejen prostřednictvím monologů, ale i ticha.

Zvláštní cenu porota udělila filmu Lidská vlna 3 (El auge del humano 3, režie Eduardo Williams, kamera Victoria Pereda, 2023).

„Oceňujeme styl a přístupnost kamery, která byla nejen inspirativní, ale navíc ukazovala rozmanité možnosti filmového jazyka. Styl úspěšně nese pečlivě strukturovaný dlouhý záběr a poetické téma, což je okouzlující přístup. Ukazuje, jak může moderní kamerová technologie podpořit nový pohled na vyprávění příběhů,” komentuje rozhodnutí jeden ze členů poroty Geng Tengtian.

Cenu za nejlepší krátký film letos získal Trip kameramana Jana Vališe. Podle poroty složené z Lucie Zavarčíkové, Jacka Petryckiho a Pavla Berkoviče v divácích prostřednictvím kameramanské práce úspěšně vyvolal emoce. Zvláštní uznání se dostalo snímku Impulsum kameramana Filipa Hájka pro jeho, slovy poroty, takřka dokonalou vizuální stránku.

Jubilejní 15. ročník Ostrava Kamera Oko během pěti dnů navštívilo 1961 lidí. Jeho program nabídl tři desítky krátkometrážních a celovečerních filmů z Česka i ze zahraničí, debaty, diskuzní panel, filmové lekce, výstavy, performance a také dvě audiovizuální noci.

OKO se koná za finanční podpory Státního fondu kinematografie, Ministerstva kultury České republiky, Statutárního města Ostrava a Moravskoslezského kraje.

© 2009 - 2021 Kamera Oko | webdesign: rostanetek.cz | admin