Chystá se další ročník Ostrava Kamera Oko – progresivní filmový festival letos oslaví patnáct let

Mezinárodní filmový festival Ostrava Kamera Oko letos proběhne už po patnácté, tentokrát v novém termínu 15. až 19. listopadu. Nabídne tradiční kurátorské výběry, krátkometrážní i celovečerní soutěžní filmy a opět také intenzivní audiovizuální program. Své síly se letos chystá spojit s iniciativou Women Cinematographers Prague. Nyní OKO představuje vizuální podobu 15. ročníku a připravuje prodej akreditací, které budou k dostání v síti GoOut od 1. června.

ZMĚNA TERMÍNU

Obvykle se festival Ostrava Kamera Oko konal vždy na přelomu září a října. Letos poprvé proběhne od 15. do 19. listopadu.

„Již léta nás pojí pevné partnerství s galerií PLATO, která nám poskytuje nejen prostory, ale také zázemí pro festivalový štáb a akreditační centrum a pomáhá nám festival zajišťovat i technicky a personálně. Pro jubilejní ročník nám PLATO opět nabídlo velmi vstřícnou formu spolupráce, která však byla z jejich strany uskutečnitelná až v listopadu. Posun termínu jsme navíc zvažovali již dříve s ohledem na konání dalších tuzemských filmových festivalů a také na průběh semestru na vysokých školách,” vysvětluje ředitelka festivalu Gabriela Knýblová.

VIZUÁLNÍ STYL 15. ROČNÍKU

Letošní vizuální styl Ostrava Kamera Oko, jehož autorem je grafik Matěj Sumec, je inspirován materiálem bublinkové fólie, s nímž se bude výrazně pracovat také při tvorbě festivalové scénografie.

„Vizuál OKO vychází z jasně daného systému, který je tvořen sítí teček a je odvozen z formy bublinkové fólie. Ta funguje jako základ pro všechny vizuální materiály a sama se navíc v průběhu festivalu jedním z nich stane. Vizuál tak projde širokou škálou vnímání a na více úrovních by měl vzbuzovat zvědavost a působit hravě a tajemně,“ říká Matěj Sumec.

Právě hravost je také přítomna v grafickém prvku fázování pohybu, který navazuje na práci Eadwearda Muybridge a počátky kinematografie v 19. století. „Běžícího koně nahrazuje tečkovaný pes a vědecké zkoumání zase přirozená radost,“ dodává autor letošní vizuální identity.

SPOLUPRÁCE S WOMEN CINEMATOGRAPHERS PRAGUE

Komplexní dojem z účasti na Ostrava Kamera Oko a působení na všechny návštěvníkovy smysly je ostatně v posledních letech typickým znakem festivalu, který se kromě tradičního pojetí kamery ve filmu zaměřuje na vizualitu jako takovou a také na kontext, ve kterém filmová a jiná audiovizuální díla vznikají. I proto se letos do přípravy festivalu zapojí iniciativa Women Cinematographers Prague, která představuje české ženy-kameramanky a upozorňuje na specifika, se kterými se kameramanky při vykonávání své profese potýkají.

Festivalové akreditace budou v prodeji od 1. června v síti GoOut. Více informací na https://ostravakameraoko.com.

OKO se koná za finanční podpory Státního fondu kinematografie, Ministerstva kultury České republiky, Statutárního města Ostrava a Moravskoslezského kraje.

© 2009 - 2021 Kamera Oko | webdesign: rostanetek.cz | admin