Na ozvěnách Ostrava Kamera Oko v pražském Ponrepu včera vyhlásili vítěze Krátkometrážní soutěže

Včera večer proběhly v pražském kině Ponrepo ozvěny 14. ročníku mezinárodního kameramanského festivalu Ostrava Kamera Oko. Při té příležitosti byli dodatečně vyhlášeni výherci Krátkometrážní soutěže. Hlavní cenu získal kameraman Tomáš Uhlík za pětiminutový dokumentární film Jan a zvláštní uznání poroty patří kameramance Kristině Kůlové za psychologické mikrodrama 42,5 metrů. Ozvěny OKO proběhly ve spolupráci s Asociací českých kameramanů.

„Během konání loňského ročníku jsme výsledky krátké soutěže vyhlásit nemohli. Pracovní povinnosti totiž znemožnily našim porotcům z různých koutů světa propojit se a rozhodnout o vítězi přímo v době konání festivalu. A tak jsme vyhlášení za přítomnosti tvůrců odložili na plánované ozvěny v Praze,“ říká ředitelka festivalu Ostrava Kamera Oko Gabriela Knýblová.

Mezinárodní porota složená ze švédského kameramana Jakoba Ihre (Oslo, 31. srpna, Černobyl), Francouze Paula Guilhauma (Paříž, 13. obvod) a rodáka z Buenos Aires Federica Cesca (Světlonoc), se nakonec rozhodla ocenit Tomáše Uhlíka a Kristinu Kůlovou. Oba studují kameru na pražské FAMU.

Hlavní cenu získal Tomáš Uhlík za dokumentární portrét Jan o filmovém skladateli Janu Klusákovi.

„Tomáš Uhlík vytvořil nádherný portrét muže, který, jak se zdá, žil život skutečně naplno. Umně k tomu využil rámování a citlivou práci se světlem. Skrze vizuální stránku tak dokázal diváka k hlavní postavě skutečně přiblížit a to ve stopáži pouhých pěti minut,“ komentuje rozhodnutí poroty Federico Cesco.

Zvláštní cenu pak získala Kristina Kůlová za film 42,5 metrů. Drama sleduje těhotnou hrdinku promlouvající ke svému nenarozenému dítěti.

„Líbil se nám způsob použití voice overu, plynulý střih a výrazná práce s expozicí. Fantastické jsou také lokace,“ dodává Cesco.

Loňský ročník mezinárodního kameramanského festivalu Ostrava Kamera Oko probíhal od 28. září do 2. října. Ten letošní, už patnáctý, začne 27. září a potrvá do 1. října.

© 2009 - 2021 Kamera Oko | webdesign: rostanetek.cz | admin