„Filmový festival vnímám jako médium veřejné služby sui generis. Získává, řadí a vysílá audiovizuální obsah, a to nejen na místě, ale i globálně pomocí online platforem. Když jsem zjistil že polská státní televize věnovala svůj druhý kanál šíření ukrajinské televize a že podobný krok udělalo i Radio France Internationale, napadlo mě, že bychom mohli udělat to samé. Tak to děláme. A až bude festival, jeden sál bude věnovaný projekci ukrajinské televize non-stop. Bez překladu, protože to je ten nejmenší diskomfort a gesto vůle jazyk poznat a porozumět mu.“
Jakub Felcman

Filmový program Kina soumraku v únoru 2022 nahradilo vysílání ukrajinské televize (Nacionalna suspilna teleradiokompanija Ukrajiny), které na naší online platformě běží po celý den a celou noc. Sledování aktuálních zpráv z válkou sužované Ukrajiny vnímáme jako projev solidarity. Inspirací nám byla polská státní televize (Telewizja Polska S. A.), která svůj druhý kanál věnovala právě vysílání NSTU. Obsah vysílání je sice bez titulků a bez dabingu, ale jsme přesvědčeni, že i přesto je srozumitelný − obraz a zvuk mluví samy za sebe.

Kino soumraku je online projekční sál mezinárodního kameramanského filmového festivalu Ostrava Kamera Oko. Od soumraku do svítání běží na webové stránce www.kinosoumraku.cz filmový program, který nelze spustit, zpomalit či naopak urychlit, ale ani zastavit. Je volně přístupný komukoliv bez nutnosti registrace. Online platforma Kino soumraku vznikla v roce 2020 v reakci na tehdejší celosvětovou pandemii koronaviru, během které byl provoz kulturních institucí a konání akcí zmačně omezen. Z toho důvodu se 12. Ostrava Kamera Oko výjimečně konalo ve dvou víkendových blocích. Bohužel se krátce po úspěšně zakončeném prvním víkendu (26.−27. 9. 2020) pandemická situace v Česku prudce zhoršila, byl zaveden nouzový stav a kultura byla opět zrušená. Rozhodli jsme se tedy druhý festivalový blok realizovat, ale online − v termínu 6.−8. 11. 2020 jsme na Kině soumraku uvedli snímky zahraničních filmařů Kleber Mendonça Filho a Radu Jude a pásmo filmů mladých českých kameramanů.
© 2009 - 2021 Kamera Oko | webdesign: rostanetek.cz | admin