Mezinárodní filmový festival Ostrava Kamera Oko letos proběhne už po patnácté, tentokrát v novém termínu 15. až 19. listopadu. Nabídne tradiční kurátorské výběry, krátkometrážní i celovečerní soutěžní filmy a opět také intenzivní audiovizuální program. Své síly se letos chystá spojit s iniciativou Women Cinematographers Prague. Nyní OKO představuje vizuální podobu 15. ročníku a připravuje prodej akreditací, které budou k dostání v síti GoOut od 1. června.
Včera večer proběhly v pražském kině Ponrepo ozvěny 14. ročníku mezinárodního kameramanského festivalu Ostrava Kamera Oko. Při té příležitosti byli dodatečně vyhlášeni výherci Krátkometrážní soutěže. Hlavní cenu získal kameraman Tomáš Uhlík za pětiminutový dokumentární film Jan a zvláštní uznání poroty patří kameramance Kristině Kůlové za psychologické mikrodrama 42,5 metrů. Ozvěny OKO proběhly ve spolupráci s Asociací českých kameramanů.
Čtrnáctý ročník mezinárodního filmového festivalu Ostrava Kamera Oko (OKO) s podtitulem Pod dlažbou je pláž! promítl víc než tři desítky krátkometrážních i celovečerních snímků, několik tematických projekcí, uspořádal masterclasses a audiovizuální noc.
Čtrnáctý ročník mezinárodního filmového festivalu Ostrava Kamera Oko (OKO) s podtitulem Pod dlažbou je pláž! začíná 28. září a potrvá do 2. října 2022. Během pěti dnů nabídne víc než tři desítky krátkometrážních i celovečerních snímků.
„Festival Ostrava Kamera Oko je svého druhu unikát. Do Ostravy jsem se vrátila kvůli němu.“
Ostravská rodačka, absolventka Teorie a dějin dramatických umění Univerzity Palackého v Olomouci. Na Ostrava Kamera Oko působí od roku 2015, od roku 2017 festival vede jako ředitelka. Své zkušenosti získává již více než deset let prací na vybraných filmových festivalech v Česku. Na Letní filmové škole v Uherském Hradišti koordinuje od roku 2013 mezinárodní práva a filmové kopie, na MFDF Jihlava koordinovala český program. Spolupracovala také na Academia Film Olomouc a Přehlídce animovaného filmu v Olomouci, na UKUH či na IFF Trenčianské Teplice. Kromě filmu se profesně věnuje také fotografii a interiérovému designu.
Čtrnáctý ročník filmového festivalu Ostrava Kamera Oko (OKO) s podtitulem Pod dlažbou je pláž! nabídne od středy 28. září do neděle 2. října 2022 audiovizuální žně.
„Využít minimální prostředky pro maximální účinek!“
Jana Hojdová je kameramanka, režisérka a producentka. Letos debutovala na poli celovečerního filmu sebevědomým a vizuálně vytříbeným titulem Zrcadla ve tmě (2021, rež. Šimon Holý). V současnosti natáčí autorský dokument o kameramanské legendě Robertu Richardsonovi, dlouholetém spolupracovníkovi Quentina Tarantina. Na posledním ročníku OKO zasedla v hlavní porotě a současně uvedla svoji masterclass Poznat Hollywood.
„Když se cítím být autorem…“
David Fesl je konceptuální sochař a vizuální umělec, který ve svých instalacích pracuje s nalezenými objekty a materiálními fragmenty, jež seskupuje a propojuje do překvapivých celků. Od roku 2016 působí taktéž v umělecké dvojici se Slávou Sobotovičovou, společně se věnují tvorbě institucionálně-kritických textů a performancí. Na letošním ročníku představil ve svém kurátorském výběru hypnotické snímky Post Tenebras Lux (Carlos Reygadas, 2012) a Last and First Men (Jóhann Jóhannsson, 2020).
Mezinárodní filmový festival Ostrava Kamera Oko – jediný kameramanský festival v Česku – má svůj třináctý ročník čerstvě za sebou. V Oficiálním výběru, hlavní soutěži festivalu, vyhrálo drama True Mothers kameramana Yûta Tsukinagy. Zvláštní cenu poroty si odnesl snímek France kameramana Davida Chambilla. V Krátkometrážní soutěži zvítězil film Zazpívej Lubomíra Balleka a Zvláštní cenu poroty obdržel snímek Spící kameramanky Heleny Fikerové. Festival, který letos navštívila pětistovka diváků, skončil v neděli 3. října.
“O Příběhu hrůzostrašné Eliz, scenáristických deziluzích a strachu z herců“
Eliška Kováříková a Adam Struhala započali tvůrčí spolupráci během studia na katedře scenáristiky a dramaturgie na pražské FAMU. V současnosti také společně vedou Kurzy filmového herectví pro děti. Na letošním ročníku festivalu v rámci retrospektivy kameramana Tomáše Frkala představili jejich krátkometrážní film Příběh hrůzostrašné Eliz (2021), který vyniká hravou vizuální stylizací i odhodláním nepodceňovat dětské publikum. O multižánrové jízdě plné filmových odkazů se píše jako o resuscitaci skomírající tradice českého dětského filmu. V prvé řadě jde ale o suverénní uvedení autorské dvojice s nadhledem a citem pro filmový jazyk.
Třináctý ročník mezinárodního filmového festivalu zaměřeného na kameramanskou tvorbu Ostrava Kamera Oko začíná ve středu 29. září projekcí nové česko-švýcarské komedie Ztraceni v ráji. Během pěti dnů nabídne festival víc než tři desítky krátkometrážních i celovečerních snímků z oblasti hraného, dokumentárního a experimentálního filmu s přesahem do vizuálního umění i rozsáhlý doprovodný program. Festival potrvá do neděle 3. října.
Ve spolupráci s pražským hudebním vydavatelstvím Genot Centre připravujeme speciální audiovizuální noc v ostravské galerii PLATO Ostrava. Ta proběhne v sobotu 2. října a potrvá od deváté večer do šesté hodiny ranní. Intenzivní hudebně-vizuální zážitek zakončí společná snídaně při východu slunce.
Ostrava Kamera Oko chystá kromě tradičního programu i sérii venkovních instalací s názvem OKO WARM UP. Na různých místech Ostravy a Olomouce se objevují díla Jakuba Jansy, Valentýny Janů, Johany Novotné a Televize Estrády. Na podzim budou umělci svou práci na festivalu prezentovat prostřednictvím videoprojekcí.
Po loňském roce ovlivněném celosvětovou pandemií a s ní spojenou skepsí se letos Ostrava Kamera Oko vrací s pozitivní vizí budoucnosti. Hlavní část letošního ročníku proběhne od 29. září do 3. října v Ostravě. Už během letních měsíců navíc intervenujeme do veřejného prostoru ve městě.
Kinu vždy patřila tma kinosálu, tomu letnímu zase hvězdná obloha. Okolnosti nás zahnaly ke světlům obrazovek, na kterých se soumrakem ožije náš online kinosál.
Vážení návštěvníci a podporovatelé,
s velkou lítostí Vám oznamujeme, že v závislosti na rapidně narůstajícím počtu případů a mimořádném opatření vlády o omezení hromadných akcí s účinností od 18. září jsme nuceni zrušit páteční audiovizuální noc Ostrava Kamera Oko uvádí: Genot Centre – Dystopia Now.
Ve dnech 25.–27. 9. proběhne v Ostravě festivalový víkend Ostrava Kamera Oko, tedy první blok zkrácené podoby mezinárodního kameramanského festivalu, který se rozhodl uzpůsobit svůj program stávající globální pandemii.
Pod záštitou přehlídky brazilských filmů – Kino Brasil 2019 budou v pražském kině Bio Oko promítány dva úspěšné brazilské snímky loňského a letošního Oficiálního výběru Ostrava Kamera Oko. První z nich, Azougue Nazaré, si odnesl cenu Grand Prix 10. ročníku Ostrava Kamera Oko. Letos byl Speciální cenou poroty oceněn film Bacurau. Oba filmy uvede dramaturg soutěžní sekce festivalu Jakub Felcman.
Letošní ročník Ostrava Kamera Oko s sebou přinesl řadu inovativních přístupů – dramaturgická selekce byla svěřena do rukou pěti kurátorů, prostor byl vedle tradičního vnímání filmové estetiky otevřen také experimentálnímu pojetí filmu a pohyblivého obrazu, stejně jako otázce významu kamery v dnešní mediálně rychle se proměňující době. Promítnuto bylo 45 celovečerních i krátkometrážních filmů, při speciálním audiovizuálním večeru STORY se zároveň představilo 6 výrazných audiovizuálních projektů ze zahraničí.
V pátek 27. 9. od 20:00 proběhne v rámci 11. ročníku Ostrava Kamera Oko unikátní audiovizuální večer v prostorách Kostela sv. Václava v Opavě. Tato jedinečná událost propoje sakrální atmosféru opavského Kostela sv. Václava a současnou elektronickou hudbu umělců ze všech koutů světa, z nichž většina bude k vidění v České republice vůbec poprvé. Stejně je kladen důraz na vizuální složku večera, kterou bude mít na starost jako brněnské uskupení MAESS, tak samotní pozvaní umělci.
Zveřejňujeme text jednoho z našich letošních kurátorů, Václava Drozda, vztahující se k otázce budoucnosti filmu a jeho výběru dvou výrazných snímků tohoto ročníku – The Forgotten Space a Symphony of the Ursus Factory.
Ve dnech 24.–29. září 2019 se v Ostravě odehraje již 11. ročník Mezinárodního filmového festivalu Ostrava Kamera Oko, zaměřeného především na kameramanskou tvorbu. V letošním roce navíc také odvážně reflektujícího aktuální proměny vnímání významu kamery ve světě filmu a pohyblivého obrazu.
Ve dnech 24.–29. 9. 2019 v Ostravě proběhne 11. ročník Mezinárodního filmového festivalu Ostrava Kamera Oko. Tématem letošního ročníku jsou JUVENILIA. Festival se dočká řady změn – o výběru děl například nebudou rozhodovat dramaturgové, nýbrž ke spolupráci přizvaní kurátoři z řad odborníků napříč obory.
Porota oficiálního výběru ve složení Maja Dennhag, Paul Guilhaume a Santiago Racaj ocenila u příležitosti slavnostní závěrečné ceremonie festivalu dne 29. 9. následující filmy.
Jubilejní ročník Ostrava Kamera Oko se blíží. Již od 25. září budou mít diváci možnost vychutnat si šest festivalových dní plných hodnotných filmových zážitků, prezentací tvůrců, workshopů a hudby.
Soutěžní filmy jsou nedílnou součástí festivalu již od jeho počátku. V letošním roce se mohou diváci těšit na výrazné snímky, z nichž některé rezonovaly také na elitních evropských festivalech.
Ve dnech 25.–30. září proběhne v Ostravě jubilejní ročník Mezinárodního filmového festivalu Ostrava Kamera Oko. Zvýhodněné festivalové akreditace je možné zakoupit do konce srpna prostřednictvím portálu GoOut, na pokladnách zapojených jednosálových kin (Minikino, Kino Art) a ve spřátelené prodejně designových značek TY Identity (Poštovní 39/2, 702 00 Moravská Ostrava a Přívoz).
Ve dnech 25.–30. září 2018 se uskuteční jubilejní desátý ročník mezinárodního filmového festivalu se zaměřením na kameramanskou tvorbu – Ostrava Kamera Oko. Projekce se odehrají jak v tradičních prostorách ostravských jednosálových kin, tak na netradičních místech, které budou postupně odhalovány.
Konec května oslavíme projekcí pod širým nebem. Ostrava Kamera Oko si pro Vás ve spolupráci se společností AKORD & POKLAD, městským obvodem Poruba a projektem Sdílko připravila unikátní
projekci v dlouho nevyužívaném areálu Letního kina Poklad.
Architektura v hlavní roli – architektura ve filmu a na filmovém plátně je hlavním tématem 9. ročníku Ostrava Kamera OKO, mezinárodního kameramanského festivalu, který se bude konat od 22. do 28. září v Ostravě.
Od pátku 22. do čtvrtka 28. září 2017 proběhne v Ostravě devátý ročník mezinárodního kameramanského festivalu Ostrava Kamera OKO, který se zaměřuje na prezentaci kameramanské tvorby výrazných osobností z České republiky i zahraničí.
V pátek 16. 6. 2017 proběhne 14. Pecha Kucha Night Olomouc. Jedním z prezentujících budou zástupci Ostrava Kamera OKO.
V neděli 21. května 2017 se v prostorách Trojhalí Karolina koná rodinný kulturní festival Ostravský kompot. Program je sestaven z hudebních vystoupení, široké gastronomické nabídky, divadel, projekcí a programu pro děti.
Devátý ročník filmového festivalu zaměřeného na kameramanskou tvorbu proběhne od pátku 22. do čtvrtku 28. září 2017. Program Ostrava Kamera OKO se bude konat po celé Ostravě a bude zahrnovat program pro širokou veřejnost i odborné publikum.
Od 23. do 29. září probíhal v Ostravě osmý ročník Mezinárodního filmového festivalu Ostrava Kamera Oko. Vítězem hlavní soutěžní sekce Oficiální výběr se stal kameraman Jonathan Ricquebourg za svoji spolupráci s režisérem Albertem Serrou na francouzském snímku Smrt Ludvíka XIV.. Krátkometrážní soutěž vyhrál Adam Mach za kameru ve filmu Strach.