Mezinárodní filmový festival Ostrava Kamera Oko slaví 10 let

Ve dnech 25.–30. září 2018 se uskuteční jubilejní desátý ročník mezinárodního filmového festivalu se zaměřením na kameramanskou tvorbu – Ostrava Kamera Oko. Projekce se odehrají jak v tradičních prostorách ostravských jednosálových kin, tak na netradičních místech, které budou postupně odhalovány.

Hlavním tématem 10. ročníku Ostrava Kamera Oko je Portrét dámy. Ostravský kameramanský festival vždy úlohu žen v režisérské pozici, za kamerou či v jakékoli jiné tvůrčí roli důsledně reflektoval, letos však bude dámám ve všech věkových kategoriích věnována pozornost ještě vyšší. Jubilejní ročník oslavuje také dámy ve
vedení samotného festivalu. Již na začátku roku 2009 stála v čele této filmové události Anna Kopecká, od roku 2017 je pak kreativní ředitelkou Gabriela Knýblová.

Dramaturg festivalu Tomáš Zetek k tématu uvádí: “ Portrét dámy chápeme jako specifickou disciplínu, které se v průběhu více než sto let existence filmového média zhostila celá řada tvůrců. Stejnojmennou programovou sekci tvoří snímky s výraznými ženskými postavami. Pokusili jsme se v ní obsáhnout pestrou škálu typově rozdílných
ženských hrdinek, jako například ženu děvče, ženu dospívající, matku, akční hrdinku, ženu utlačovanou i emancipovanou, ženu ve vedoucí pozici a mnoho dalších. Těšit se můžete na snímky kultovního charakteru i ty méně známé, zástupce klasické hollywoodské kinematografie, nezávislé filmy a snímky mladých evropských filmařů.”

Dramaturgickým cílem ale není soustředit se pouze na úlohu ženy, ale zaměřit se také na význam audiovizuálního portrétu v obecném slova smyslu. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli zařadit do programu také unikátní sérii děl Martina Kohouta, aktuálního laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého. Uveden bude oceněný titul Slides, krátký film zpracovávající netradiční formou osudy vybraných postav, jejichž pracovní život se odehrává především v noci. Jedná se o dílo, který je součástí Kohoutova většího projektu zaměřeného právě na životy nočních pracujících. Našim cílem bylo využít jedinečnou možnost poprvé představit projekt ve své komplexnosti českému publiku. Proto uvedeme také snímek About Night Shifts, prezentující rozhovory s konkrétními nočními pracovníky.

Prodej zvýhodněných akreditací je zahájen. Je možné je zakoupit prostřednictvím portálu GoOut, na pokladnách zapojených jednosálových kin (Minikino, Kino Art), ve spřátelené prodejně designového oblečení TY Identity (Poštovní 39/2, 702 00 Moravská Ostrava a Přívoz). Na místě návštěvník vždy obdrží číslovaný voucher, kterým se následně prokáže v době konání Ostrava Kamera Oko 2018 ve festivalovém centru a oproti němu získá svou akreditaci.

 

© 2009 - 2021 Kamera Oko | webdesign: rostanetek.cz | admin