JAKUB JANSA: CLUB OF OPPORTUNITIES

Reklamní plochy před Domem kultury města Ostravy
28. října 2556/124, 702 00 Moravská Ostrava a Přívoz
11. – 18. 8., 26. 9. – 3. 10. 2021
Jakub Jansa pracuje s filmem, instalací a organizováním performativních eventů. Buduje komplexní prostředí a situace, které přesvědčivě propojují realitu s fikcí. Jeho rané projekty věnované tématům společenské manipulace a seberozvoje (Spiritual Fitness, 2016) vyústily v posledních letech do výstavního seriálu nazvaného Club of Opportunities (od 2017).
Welcome to the Club of Opportunities: a temporary new world in the middle of your brain.
Šestidílná epizodní série projektu Club of Opportunities Jakuba Jansy skrze mytologický způsob vyprávění ohledává strukturu současné společnosti. Prostřednictvím smíšených žánrů – od drama po absurdní komedii – tematizuje archetypální sociální témata, otázky autority a hierarchických vztahů. Vysoké formy se zde mění na nízké a naopak, a díky této transformaci se v Club of Opportunities objevují nové příležitosti.
Výstava na panelech před Kulturním domem města Ostravy představuje ústřední charaktery tohoto atypického „televizního“ seriálu – hybridní bytost mezi celerem a člověkem pojmenovanou Red Herring, vědmu (Seer) a filosofa Kamila Nábělka, který v seriálů provází kontextem zeleninové hierarchie.

Se světem Club of Opportunities se diváci blíže seznámí na projekci pásma jednotlivých epizod seriálu, včetně nového připravového dílu, který vzniká pro letošní výstavu laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého. Projekce proběhne v rámci festivalu Ostrava Kamera Oko.

 

Jakub Jansa (*1989) vystavuje pravidelně v Česku i v zahraničí, v posledních letech například na Bienále v Athénách (2018), v CEAAC ve Štrasburku (2018), v Pioneer Works v New Yorku (2018, v rámci festivalu PAF), v CCA v Tel Avivu (2019) nebo HEK v Basileji (2020). Jansa vystudoval UMPRUM v Praze (Ateliér Supermédií Federico Díaze a Davida Kořínka), absolvoval studijní stáž v New Yorku (Five Eleven), rezidenční pobyty ve Švýcarsku (Watch Out, Engstligenalp) a Francii (CEAAC, Strasbourg). Od roku 2020 vede společně s Julie Béna Ateliér performance na FaVU VUT v Brně. Je jedním z oceněných Cenou Jindřicha Chalupeckého v roce 2021.

 

Club participants Camera: Kryštof Melka, Kryštof Hlůže / Sound Design: Eva01 / Sound Recording: Petr Kolev / Performers: Viola Tůmová, Ester Geislerová, Jan Kostiha, Soňa Beaumont, Patrik Petr, Kamil Nábělek / 3D: Josef Mrva / Sound Recording: Anna Žihlová / Styling: Karolína Juříková / Graphic Design: Martin Groch, Jan Horčík / Photos: Tomáš Souček, Jakub Jansa, Anna-Marie Bergrová, Kryštof Hlůže Druhá epizoda April Showers Bring May Flowers vytvořena společně s Karolínou Juříkovou.
© 2009 - 2021 Kamera Oko | webdesign: rostanetek.cz | admin