Různé podoby ráje i práce s kamerou: uvádíme OKO WARM UP

Ostrava Kamera Oko chystá kromě tradičního programu i sérii venkovních instalací s názvem OKO WARM UP. Na různých místech Ostravy a Olomouce se objevují díla Jakuba Jansy, Valentýny Janů, Johany Novotné a Televize Estrády. Na podzim budou umělci svou práci na festivalu prezentovat prostřednictvím videoprojekcí.

„Prvotní nápad vznikl na jaře. Všichni tehdy byli zavření doma, město bylo prázdné a pochmurné. S cílem jeho ulice oživit a vnést do nich trochu radosti jsme se rozhodli pro umělecké instalace ve veřejném prostoru. Jako motiv jsme tehdy zvolili ráj, který se posléze stal ústředním tématem festivalu,” popisuje ředitelka OKO Gabriela Knýblová. Dále dodává: „Ačkoliv se nakonec během našich příprav situace – naštěstí – proměnila k lepšímu, u nápadu instalovat umělecká díla v negalerijních venkovních prostorách jsme rádi zůstali. Uvidí je tak i lidé, kteří by si jinak cestu k našemu programu nenašli, a navíc tím podpoříme umělce, kteří byli dlouhé měsíce prakticky bez práce.“

V termínech 10.–17. srpna a 27. září–3. října je proto před Domem kultury města Ostravy k vidění projekt Club of Opportunities jednoho z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého Jakuba Jansy a v olomoucké galerii Vitrína Deniska se v neděli 15. srpna představila instalace Hospodin uvádí Esráj, za kterou stojí internetová platforma Televize Estráda. Do Ostravy se v průběhu srpna přemístí také výstava Johany Novotné Kraj hlubokých údolí a ve výloze ostravského baru Ikarus bude 26. srpna instalovat své dílo Valentýna Janů, rovněž letošní laureátka Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Kamera v rukou umělce
„Prezentujeme vizuální umělce, jejichž tvorba je často spjata s pohyblivým obrazem, a sledujeme jejich rozdílné přístupy ke kameře. Jedním z nich je DIY práce s kamerou, kterou ve své tvorbě uplatňuje umělkyně a hudebnice Johana Novotná nebo uskupení Televize Estráda ve svých loutkových představeních a pořadech. S profesionální produkcí uměleckých videí se naopak setkáváme v tvorbě umělců Valentýny Janů a Jakuba Jansy. Jejich díla vznikají ve spolupráci s kameramanem Kryštofem Hlůžem, který bude mít na OKO svou masterclass,“ říká kurátorka Nela Klajbanová.
Vybraná díla všech výše jmenovaných různými způsoby rezonují s ústředním tématem letošního ročníku Ostrava Kamera Oko, kterým je ráj. Umělci v rozličných prostředích zobrazují mytologické světy nebo autorská pojetí situací, asociací a vzpomínek, které se vztahují k představám o ráji či rajské zahradě.

Z ulice do kinosálu
Instalace ve veřejném prostoru budou mít dohru na podzim, kdy se promění v konkrétní audiovizuální výstupy. Diváci je uvidí v rámci festivalových projekcí 13. ročníku Ostrava Kamera Oko, který se uskuteční od 29. září do 3. října v Ostravě.

© 2009 - 2021 Kamera Oko | webdesign: rostanetek.cz | admin