Ráj Paradise na 13. ročníku Ostrava Kamera Oko

Po loňském roce ovlivněném celosvětovou pandemií a s ní spojenou skepsí se letos Ostrava Kamera Oko vrací s pozitivní vizí budoucnosti. Hlavní část letošního ročníku proběhne od 29. září do 3. října v Ostravě. Už během letních měsíců navíc intervenujeme do veřejného prostoru ve městě.

Loňský ročník byl rozdělen na dvě programové části. První přinesla dystopickou vizi budoucnosti, ta druhá měla přinést vizi pozitivní. V říjnu loňského roku, krátce po uskutečnění první části festivalu, však kulturní život v Česku zcela ustal a na onu pozitivní vizi už se nedostalo. A letos?

„Jako společnost i jednotlivci jsme prožívali – nebo stále prožíváme – nesmírně náročné období a každý z nás během té doby určitě zatoužil někam zmizet a odpočinout si od toho všeho. Rozhodli jsme se proto letošní ročník rámovat motivem ráje, tedy místem, které nám onen zasloužený únik může dopřát. Nezavíráme tím oči před každodenní realitou, jen si uvědomujeme, jak podstatné je včas se zastavit a načerpat energii ve chvíli, kdy nám dochází,“ říká ředitelka OKO Gabriela Knýblová.

Site-specific program v ulicích Ostravy

Téma Ráj Paradise se promítne jak do hlavního, tak do doprovodného programu, který bude probíhat už během července a srpna. Různé podoby ráje vnesou přímo do ulic Ostravy vybraní vizuální umělci oslovení kurátorkou Nelou Klajbanovou. Svými díly zaplní prázdné výlohy, vitríny a další aktuálně nevyužívaná místa v centru města a blízkém okolí. Vystavovat budou například Valentýna Janů, Johana Novotná nebo Jakub Jansa.

„Půjde o site-specific instalace, ve kterých umělci reagují nejen na daná místa, ale také na letošní téma Ostrava Kamera Oko. Výchozími motivy pro zpracování tématu ráje je vnímání přítomnosti skrze vzájemnou komunikaci, péči a sdílení vlastních narativů a vizí,“ vysvětluje Nela Klajbanová.

Výstavní program bude probíhat od léta až do samotné festivalové přehlídky na konci září. V rámci té pak vyústí do projekcí a prezentací tvorby zastoupených umělců, jejichž práce je spjata s pohyblivým obrazem, vysvětluje kurátorka Nela Klajbanová.

Hlavní část festivalu – filmový program a audiovizuální večer

Hlavní program 13. ročníku Ostrava Kamera Oko začíná ve středu 29. září a potrvá do neděle 3. října na tradičních místech jako je kinobar Etáž v Dolní oblasti Vítkovice, kino Art Ostrava nebo městská galerie PLATO Ostrava. Program bude složen z Krátkometrážní soutěže, Oficiálního a Kurátorského výběru a také – jak se stalo dobrým zvykem – mimořádného audiovizuálního večera, letos pořádaného ve spolupráci s pražským hudebním vydavatelstvím Genot Centre. Na Kurátorském výběru se bude podílet například umělec David Fesl, filmový režisér Michal Hogenauer nebo mediální teoretička a vedoucí Katedry filmových studií FF UK Kateřina Svatoňová.

Praktické informace

Prodej akreditací spustíme 1. srpna. Podrobnosti k programu budeme zveřejňovat v dalších týdnech na sociálních sítích, prostřednictvím newsletteru a také zde na webu. Potřebné informace tu najdou i tvůrci, kteří chtějí svá díla přihlásit do některé ze soutěžních sekcí. Možnost mají do 31. srpna.

© 2009 - 2021 Kamera Oko | webdesign: rostanetek.cz | admin