Skip to main content

Třináctý ročník festivalu Ostrava Kamera Oko brzy začne

Třináctý ročník mezinárodního filmového festivalu zaměřeného na kameramanskou tvorbu Ostrava Kamera Oko začíná ve středu 29. září projekcí nové česko-švýcarské komedie Ztraceni v ráji. Během pěti dnů nabídne festival víc než tři desítky krátkometrážních i celovečerních snímků z oblasti hraného, dokumentárního a experimentálního filmu s přesahem do vizuálního umění i rozsáhlý doprovodný program. Festival potrvá do neděle 3. října.

Oficiální výběr ze světových festivalů, Krátkometrážní soutěž mladých tuzemských kameramanů, filmové selekce v Kurátorském výběru, Audiovizuální večer s Genot Centre nebo Industry s řadou hostů – festival Ostrava Kamera Oko představuje letošní program. Probíhat bude od 29. září do 3. října v ostravských kinech Etáž (Dolní oblast Vítkovice), Art (Dům kultury města Ostravy) a v galerii PLATO.

Soutěžní sekce
V hlavní festivalové soutěži, takzvaném Oficiálním výběru, se letos představí šest hraných snímků, které dramaturgy zaujaly na mezinárodních filmových festivalech. Z letošního festivalu v Cannes tak OKO do Česka přiváží nejnovější film francouzského režiséra Bruna Dumonta a kameramana Davida Chambille France (2021) – adresnou alegorii na současnou Francii. Součástí soutěže bude také minimalistický snímek se středometrážní stopáží První chvíle (2021). Jeho autor, německý kameraman, režisér a konceptuální umělec Nicolaas Schmidt, ho letos představil na MFF v Locarnu. Dalším snímkem Oficiálního výběru je černá komedie ze Srbska Nebesa (2021), rovněž uvedená letos v srpnu v Locarnu. O rok starší je film Noc po svatbě (2020) kameramana Yarona Scharfa a režisérky Talyi Lavie. Příběh téhle romantické komedie začíná tam, kde všechny ostatní končí – o svatební noci. Předposledním kandidátem na hlavní festivalovou cenu je japonské drama Opravdové matky o adoptivních rodičích, kterým do spokojeného života zasáhne údajná biologická matka jejich syna. V Oficiálním výběru se navíc objeví i loni uvedený snímek Moderní lásky (2019) z Mexika.
Rok 2020 i 2021 jsou divné roky. Filmům se zničily kariéry, nebylo, kdy je nasadit, a když už do kin vstoupily, nebyly navštěvované. Desítky filmů jsou teď ve vzduchoprázdnu. Rozhodli jsme se proto tu loňskou filmovou apokalypsu opětovným uvedením Moderních lásek aspoň symbolicky připomenout,“ popisuje hlavní dramaturg soutěže Jakub Felcman, co vedlo jeho tým k zopakování snímku.

Druhá soutěžní sekce – Krátkometrážní soutěž – každoročně představuje začínající české a slovenské kameramanky a kameramany. Letos to budou: Helena Fikerová s filmem Spící, Barbora Kučeríková a film Medzi, Zdena Sýkorová a její Intermezzo, Lubomír Ballek se snímkem Zazpívej a Patrik Balonek s filmem Ajznboňák F 30.2.

O vítězi Oficiálního výběru rozhodne mezinárodní porota složená z mladých začínajících tvůrců – indické kameramanky Bhumiky Singh, jihokorejského kameramana Tae Ho Kima a tuzemské filmařky Jany Hojdové, jejíž kameramanský celovečerní debut Zrcadla ve tmě byl letos uveden na KVIFF a dočkají se ho i diváci Ostrava Kamera Oko. Do poroty Krátkometrážní soutěže zasednou etablovaní filmaři George Chiper Lillemark z Rumunska, Irina Lubtchansky z Francie a Santiago Racaj ze Španělska.

Speciální uvedení
V rámci slavnostního zahájení, které proběhne v kině Etáž ve středu 29. září ve 20.00, se představí nová česko-švýcarská komedie Ztraceni v ráji s Hanou Vagnerovou v jedné z hlavních rolí. Na slavnostním zahájení ji osobně uvede kameramanka Yvon Teysslerová a režisérka Fiona Ziegler.
Speciálního uvedení se dočká také český dokument o Sokolu Na značky! – jeho kameramanka Denisa Buranová do Ostravy přijede také.

Kurátorský výběr a Industry program
I letos programový tým OKO oslovil vybrané osobnosti z oblasti filmu a umění, aby pro Ostrava Kamera Oko vytvořili vlastní kurátorské výběry, které budou reflektovat jejich přístup ke kameře a k filmu obecně. Svou filmovou selekci tak letos představí: filmová a mediální teoretička Kateřina Svatoňová, filmový režisér Michal Hogenauer a konceptuální sochař David Fesl.

Industry program nabídne festivalovým hostům, odborníkům, studentům i zájemcům z široké veřejnosti tradiční Location Tour, procházku zajímavými lokacemi Moravskoslezského kraje, letos situovanou do pohornické krajiny Karvinska; dále přednášku a prezentaci Julie Žáčkové z talentové agentury NOCHI o kameramanech v zastoupení agentů; Masterclass kameramana Kryštofa Hlůžeho, který se kromě tradiční kinematografie věnuje i spolupráci s vizuálními umělci a také dvě retrospektivy dosavadní práce v současnosti debutujících kameramanů.

Ta první bude věnovaná Janě Hojdové, porotkyni Oficiálního výběru a filmařce, jejíž celovečerní debut Zrcadla ve tmě jde brzy do kin a která v současnosti připravuje dokumentární film o oscarovém kameramanovi Robertu Richardsonovi (spolupracovníkovi Olivera Stonea, Martina Scorseseho, Quentina Tarantina nebo Roberta De Nira).
Druhá retrospektiva představí dosavadní tvorbu Tomáše Frkala (kameramana úspěšného dokumentu Nová šichta). Ve výběru jeho krátkých filmů se představí také nový snímek režisérů Elišky Kováříkové a Adama Struhaly Případ hrůzostrašné Eliz.

Partnerská Asociace českých kameramanů na OKO v rámci Industry programu přiveze Krajinu ve stínu kameramana Diviše Marka a výstavu věnovanou stému výročí této organizace. K vidění bude na Prokešově náměstí před budovou ostravské Nové radnice.

Doprovodný program – noc v PLATO a umění v ulicích
Ve spolupráci s pražským hudebním vydavatelstvím Genot Centre připravujeme audiovizuální noc v ostravské galerii PLATO Ostrava. Intenzivní hudebně-vizuální zážitek složený z deseti vystoupení tuzemských i zahraničních umělců začíná v sobotu 2. října ve 21.00 a končí společnou snídaní při východu slunce v neděli ráno.
Součástí letošního ročníku festivalu je také sekce OKO Warm Up, která přesahuje do vizuálního umění a reflektuje různé přístupy umělců ke kameře. Svou tvorbu představí jak na vybraných místech ve veřejném prostoru města, tak přímo v kinosálech Jakub Jansa, Valentýna Janů, Johana Novotná a Televize Estráda.