Ostrava Kamera Oko zve do online Kina Soumraku

Kinu vždy patřila tma kinosálu, tomu letnímu zase hvězdná obloha. Okolnosti nás zahnaly ke světlům obrazovek, na kterých se soumrakem ožije náš online kinosál.

Připravili jsme dvě noci plné filmových zážitků, které budou nepřetržitě promítány vždy od 17:00 do 7:00 následujícího rána, takříkajíc od soumraku do úsvitu. Nic se nedá spustit ani zastavit. Čeká na Vás proud obrazu a zvuku tak, jak ho znáte z televizí.

V rámci těchto filmových nocí uvedeme dva bloky zahraničních filmařů, jejichž tvorbu dlouhodobě sledujeme, a které mohli někteří z návštěvníků zhlédnout již při letošním dystopickém víkendu fyzicky v Ostravě.

Je jimi Kleber Mendonça Filho a Radu Jude. V návaznosti na blok od Radua Judeho uvedeme také nejnovější krátkometrážní dílo rumunské režisérky Larisy Faber If we smarten up.

V rámci páteční noci se odehrají také dvě české premiéry celovečerních filmů:
Minimalistický počin Paradies německého režiséra Immanuela Essera a švýcarského kameramana Philippa Künzliho, mísící existenciální otázky s absurdní hravostí.
A španělský snímek Red Moon Tide –⁠ potemnělou půlnoční rozpravu o utonulém námořníkovi, plnou magických výjevů a zastavení v čase.

S rozedněním pak na diváky čeká zklidnění In the Land Of Morning Calm. Příběh o nadějné pěvkyni tradičního korejského žánru hudebního storytellingu Pansori, která naléza svou ztracenou schopnost zpívat v přírodních scenériích.

Sobota bude věnovaná především mladým českým kameramanům:

  • Ludvík Otevřel představí dva filmy, na kterých spolupracoval s režisérkou Mari-Magdalenou Kochovou:
    Prvním je OK2PAY o legendárním českém radioamatérovi Ladislav Prajsnerovi, který pracoval celý život jako kameraman České Televize v Brně. Tento film však není portrétem kameramana, ale vášnivého a svérázného mistra světa teček a čárek.
    Druhým dílem je experimentální snímek Apparatgeist, poukazující na stále silnější propojení člověka a mobilního telefonu, který se často stává němým svědkem krajních situací.
  • Jakub Vrbík nabídne humornou černobílou podívanou v režii Matěje Slámy Kvrdlat, věnovanou fiktivnímu tanečnímu moru v 15. století.
  • V neposlední řadě představí Tomáš Kotas tvrdý chlapský svět ve filmu Jaroslava Moravce Bromance.

Druhá noc bude patřit ale také etablovaným filmařů a legendám. Těšit se tak můžete na filmy Jaroslav Kučera Zblízka či Hitchcock/Truffaut, stejně jako popůlnoční rozhovory Jakuba Felcmana, ve kterých zpovídal tvůrce, kteří Ostrava Kamera Oko v minulosti navštívili či byli jeho programovou součástí: Irina Lubtchansky, Agnès Godard, Peter Zeitlinger a další.

Všechen obsah bude dostupný na odkazu, který bude včas zveřejněn v záložce Kino Soumraku.

© 2009 - 2021 Kamera Oko | webdesign: rostanetek.cz | admin