Oko odhaluje část programu

Architektura v hlavní roli – architektura ve filmu a na filmovém plátně je hlavním tématem  9. ročníku Ostrava Kamera OKO, mezinárodního kameramanského festivalu, který se bude konat od 22. do 28. září v Ostravě. 

Kromě projekcí celovečerních hraných a dokumentárních filmů program nabídne také úvody odborníků, prezentace, workshopy, diskuzní panely, masterclasses nebo soutěž krátkometrážních a celovečerních filmů.

Site-specific události na poutavých místech Ostravy

Návštěvníci Ostrava Kamera OKO budou mít příležitost navštívit v průběhu festivalu architektonicky poutavá místa po celém městě. Část programu proběhne například v Grossmannově vile, jedinečné stavbě Františka Grossmanna z roku 1923 poblíž Krajského úřadu. Tato chráněná památka, která v minulosti sloužila také jako mateřská škola nebo školní družina, tak bude před plánovanou rekonstrukcí jedinečně přístupná akreditovaným návštěvníkům festivalu. V dobových interiérech vily proběhne projekce celovečerního němého filmu Gustava Machatého z roku 1929 Erotikon za doprovodu živé hudby ostravského uskupení Forma, které představí svůj nový projekt, který pomocí videomappingu rozšiřuje realitu příběhu uvnitř i vně filmového plátna.

Mezi festivalová místa, která nabídnout jedinečnou atmosféru pro site-specific projekce snímků o architektuře, patří například Nová radnice nebo Oblouk v Ostravě-Porubě, kde proběhne projekce pro veřejnost přímo na samotný Oblouk. Ve spolupráci s ostravskou platformou pro současné umění PLATO pak v prostorách Kanceláře pro současné umění proběhne prezentace Janka Rubeše, který představí projekt věnující se architektuře Gebrian vs., jehož je Rubeš kameramanem. Součástí programu bude také ostravská Pecha Kucha Night v jedinečných prostorách na ulici Fráni Šrámka 5.

Zahájení festivalu proběhne v bývalých koupelnách v areálu Dolní oblasti Vítkovic. Festival zahájí projekce francouzského dramatu Les fantômes d’Ismaël, který byl jako zahajovací snímek uveden také na letošním mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Po projekci proběhne v prostorách Dolu Hlubina slavnostní raut, o hudební doprovod se postará známý elektronický hudebník Aid Kid.

Pravidelné projekce v ostravských kinech

Velká část programu pak proběhne v jednosálových a dvousálových ostravských kinech – Kino Art, Cineport, Minikino nebo Kino Luna. V ostravském Minikině se kromě pravidelných projekcí celovečerních snímků představí projekt Paneláci, který se věnuje výstavbám panelákových komplexů v městské krajině. Kino Art, sídlící v neoklasicistní budově Domu kultury města Ostravy, bude promítat snímky spjaté s architekturou každý den po dobu festivalu vždy v 17:00 a 19:30.

OKO uvede exkluzivně v předpremiéře snímky Měsíc Jupitera, Jmenuji se Hladový Bizon nebo nově zrekonstruované české klasiky Miloše Formana Černý Petr.

V rámci spolupráce s Goethe Instituem festival uvede také architektonické krásy poetické kinematografie německého režiséra Wima Wenderse, například snímky Nebe nad Berlínem, Alice ve městech nebo Lisabonský Příběh.

Program nabídne také vyžití pro dětské návštěvníky, ale také skalní fanoušky slavné filmové série příběhů čarodějnického učně Harryho Pottera dle stejnojmenné předlohy K. Rowlingové. Filmový maraton s tematickým magickým občerstvením uvede všech sedm dílů Harryho Pottera, a to v sobotu a neděli 23. a 24. září.

Programová sekce Encore uvede na plátnech kin výjimečné filmy uplynulého roku, které spojuje výborná práce s kamerou, např. Jarmuschova Patersona, který pracuje s poetikou všednodennosti, lingvistické sci-fi Denise Villeneuva Příchozí nebo slovenský snímek Pátá loď, který překvapuje skvělými výkony dětských neherců.

Zvýhodněné akreditace pouze do konce léta

Akreditace je možné zakoupit za zvýhodněnou cenu online do 31. srpna 2017 nebo v průběhu září na vybraných místech v Ostravě. Akreditovat se je možné na https://ostravakameraoko.com/akreditace/. V ceně akreditace je veškerý program 9. ročníku Ostrava Kamera OKO.

 

© 2009 - 2021 Kamera Oko | webdesign: rostanetek.cz | admin