Pod dlažbou je pláž! Ostrava Kamera Oko ohlašuje 14. ročník

Čtrnáctý ročník filmového festivalu Ostrava Kamera Oko (OKO) s podtitulem Pod dlažbou je pláž! nabídne od středy 28. září do neděle 2. října 2022 audiovizuální žně.

„Sotva jsme si během předchozího ročníku OKO s podtitulem RájPARADISE na chvíli oddechli od pandemie, vypukla válka. Města zaplavily ukrajinské vlajky, svými barvami připomínající pláž a moře, a nám se vybavilo jedno z hesel revolučního roku 1968: Sous les pavés, la plage! Bereme ho proto letos za své, a stavíme se tak na stranu všech, kteří se nesmíří s agresí a jsou odhodláni hájit svobodu. Slyšíme v něm nejen apel, ale i naději a víru v dobrý konec. Jsme zvědaví, jak na něj zareagují naši kurátoři a také diváci,” říká Gabriela Knýblová, ředitelka festivalu.

Za vizuálním stylem letošního ročníku OKO stojí Bára Růžičková a Barbora Demovičová.

Pod dlažbou je pláž

Součástí festivalového programu bude i stejnojmenný film Radima Špačka z roku 2013. Snímek je příručkou zamyšlení o významu existence České televize a hledání smyslu médií veřejné služby.

Soutěžní sekce Oficiální výběr představí rizikovou práci a díla klasiků, kteří cíleně vyhledávají nepohodlí a opouští své komfortní zóny. OKO za účasti delegace tvůrců promítne rozhovor s Volodymyrem Zelenským. „Jde o hlavní audiovizuální počin tohoto roku. Žádná kinematografie se nevyrovná hodnotám zde uloženým,” říká Jakub Felcman, dramaturg hlavní soutěže festivalu. „První rozhovor s ukrajinským prezidentem probíhal v krytu v době bombardování. Na jednu stranu banální dialog s prezidentem, na stranu druhou extrémní případ vykročení z komfortní zóny. Od té doby vznikl nespočet takových rozhovorů, s médii veřejnými i komerčními. Ale tento, vedený veřejnoprávní televizí, byl první a vyžadoval největší míru statečnosti a odvahy,” dodává.

Sekce kurátorované odborníky

Ostrava Kamera Oko navazuje na tradici kurátorovaných sekcí.

Svou fascinaci poetickým filmovým černobílým obrazem na OKO představí česká kameramanka Yvon Teysslerová. „Filmový obraz dokáže být velmi blízko hmotnému životu lidí a reprodukovat to, co cítíme. Zároveň se od něj dokáže světelnými roky vzdálit a vytvořit svět zcela nový. To vše je schopen bez jediného lidského slova,” avizuje Teysslerová. V roce 2012 na OKO zvítězil její krátký film Poslední skupenství, v rámci FAMU byl její film 35 milimetrový Miroslav Janek vybrán v boji
o studentského Oscara. Natočila více než třicet krátkých a desítku dokumentárních filmů, vedle toho pracovala jako zpravodajská kameramanka v ČR i v zahraničí.

S třiadvacetiletým ruským solitérem Vadimem Kostrovem seznámí Tomáš Slunský z kolektivu Gin&Platonic. „Kvůli tlaku a cenzuře ze strany vyučujících se rozhodl zanechat studia na institutu kinematografie, aby pak v letech 2020–21 téměř svépomoci dokončil šest celovečerních snímků
a otřásl světem nezávislého filmu,” uvádí Slunský. Loni Kostrov na MFDF Jihlava obdržel zvláštní uznání za zachycení rizika života a natáčení filmů v současném Rusku. V Ostravě osobně uvede svůj letošní autobiografický film Осень (Podzim, 2022). Ten je součástí trilogie, která bude jako celek promítnuta na OKO ve světové premiéře. Dojde zároveň na jeho masterclass.

O tom, že síla fikce se nemusí vylučovat s palčivostí dokumentu, přesvědčí kurátorský výběr Martina Horyny (KVIFF). „Výběr se zaměří na kvazi-autentické filmové tvary, u nichž není až tak podstatné zkoumat, kdy jejich kamera nabízí pohled dokumentární a kdy inscenovaný,” přibližuje Horyna.

Edith Jeřábková a Jakub Adamec využijí akustický model nové ostravské koncertní haly od architekta Stevena Holla a nabídnou možnost vyzkoušet akustické vlastnosti nové koncertní architektury. „Bude plná očí malých postav zastupujících budoucí diváctvo. Malé a velké posluchačstvo se tak potká v jednom prostoru a příběhu stvořeném pro OKO,” uvádí kurátoři výstavy, která bude pojatá jako soundartová intervence v galerijním prostoru Plato.

Novinář a hudební dramaturg Pavel Klusák pro OKO připravil tříhodinovou audiovizuální událost, během níž vystoupí experimentální hudebníci a zvukoví umělci Ivan Palacký, Petr Vrba, Martin Nábělek a také sám Klusák. Jeho Snídaně: Jez zvuků představí československé vzdělávací filmy
o jídle a stravě a zároveň se stane oslavou hostiny. Návštěvníky čeká v průběhu promítání komunitní snídaně.

Ostrava Kamera Oko 2022 v kostce

Program se skládá z Oficiálního a Kurátorského výběru, Krátkometrážní soutěže a mimořádných audiovizuálních večerů. Promítat se bude v galerii PLATO Ostrava, Minikinu, v kinu Etáž a nově otevřených Městských jatkách. Průběžně dojde také na odtajňování dalších promítacích míst, která jsou běžně veřejnosti nepřístupná. Vedle filmového programu Ostravu čekají speciální tematické eventy, masterclasses či výstavní program. Pro odborníky festival nabídne industry program, jehož součástí budou location tours.

Prodej akreditací bude probíhat od 1. července na stránkách festivalu a v síti GoOut. Open call pro tvůrce hlásící se do soutěžních sekcí je otevřen do 31. srpna.

© 2009 - 2021 Kamera Oko | webdesign: rostanetek.cz | admin