Vítězem 13. ročníku Ostrava Kamera Oko je japonské drama True Mothers

Mezinárodní filmový festival Ostrava Kamera Oko – jediný kameramanský festival v Česku – má svůj třináctý ročník čerstvě za sebou. V Oficiálním výběru, hlavní soutěži festivalu, vyhrálo drama True Mothers kameramana Yûta Tsukinagy. Zvláštní cenu poroty si odnesl snímek France kameramana Davida Chambilla. V Krátkometrážní soutěži zvítězil film Zazpívej Lubomíra Balleka a Zvláštní cenu poroty obdržel snímek Spící kameramanky Heleny Fikerové. Festival, který letos navštívila pětistovka diváků, skončil v neděli 3. října.

V hlavní soutěži Ostrava Kamera Oko, takzvaném Oficiálním výběru, se letos představilo šest hraných snímků, které dramaturgy zaujaly na nejvýznamnějších evropských filmových festivalech. O vítězi rozhodovala tříčlenná mezinárodní porota složená z indické kameramanky Bhumiky Singh, jihokorejského kameramana Tae Ho Kima a tuzemské filmařky Jany Hojdové. Hlavní cenu nakonec získalo japonské drama True Mothers kameramana Yûta Tsukinagy.

Bylo těžké vybrat z tak široké škály filmů, z nichž každý má svůj specifický filmový styl. Nakonec jsme se však rozhodli, že vítězem bude film True Mothers. Měl jednoduché, ale nádherné záběry, byl hluboce emotivní a rezonoval s námi. Bylo velmi příjemné sledovat tento intimní a hluboký snímek – místy poetický, místy výpravný, ale hlavně realistický,“ popisuje rozhodnutí poroty Bhumika Singh.

Zvláštní cenu porota udělila snímku France kameramana Davida Chambilla a režiséra Bruna Dumonta. Bhumika Singh vysvětluje: „Vzhled hlavní postavy měnící se dle jejího momentálního psychického rozpoložení byl velmi působivý. Divák ji může vidět zasazenou do prostředí umělého osvětlení televizního studia, alpské přírody nebo válečných scén na Blízkém východě. Pestré barvy, které vyjadřují hrdinčin narcismus, čistě bílá, která má symbolizovat nový začátek i strojené záběry Blízkého východu, které popírají samotnou podstatu reportáže, působí jako celek věrohodně.

V porotě Krátkometrážní soutěže, druhé soutěžní sekce festivalu, letos zasedl kameraman a režisér George Chiper Lillemark z Rumunska, kameramanka Irina Lubtchansky z Francie a kameraman Santiago Racaj ze Španělska. Hlavní cenu za krátký film porota udělila kameramanovi Lubomíru Ballkovi za snímek Zazpívej. Zvláštní cenu pak získala Helena Fikerová za film Spící.

I přes velké množství tematických snímků a zdrojů, jež byly již mnohokrát použity, můžeme cítit emoce a vnímavost, s jakou byly všechny snímky soutěže pořízeny, a záměr, s jakým byly pořízeny tak, aby bylo dosaženo ikonických obrazů spojených s autentickou filmovou podstatou. Vítězný snímek Zazpívej je dle našeho názoru skvělé dílo konstrukce obrazu a úhlu pohledu. Je zde zvoleno velmi precizní rámování, pozice kamery a v neposlední řadě i časování,“ oceňují porotci Krátkometrážní soutěž v čele s Ballekovým Zazpívej.

© 2009 - 2021 Kamera Oko | webdesign: rostanetek.cz | admin